Politics

Full list of NPP MPs who retained or lost their parliamentary seats

The New Patriotic Party’s (NPP) parliamentary primaries on Saturday, January 27, were unexpected and disappointing for a number of well-known incumbents who had their chances of winning reelection denied.

Freda Prempeh, the Minister of Sanitation and Water Resources, was unexpectedly removed from her position in the Tano North constituency. Rival Dr. Gideon Boako, the Vice President’s spokesperson and flagbearer of the NPP, Dr. Mahamudu Bawumia, easily won with 444 votes against Prempeh’s 221.

Likewise, in Dome-Kwabenya, vocal Minister of Gender, Children, and Social Protection Adwoa Safo suffered a surprise defeat. With 1194 votes, Mike Ocquaye Jr.—the son of former Speaker Mike Ocquaye—secured a resounding victory, leaving Safo with just 328.

A new leader was elected in the Abuakwa North constituency after Nana Ampaw Addo-Frempong defeated incumbent Gifty Twum-Ampofo by a slim margin. Nicknamed “Buffalo,” Addo-Frempong received 222 votes to Twum-Ampofo’s 202.

Full list of NPP MPs who retained or lost their parliamentary seats

In addition to these major upheavals, Tina Gifty Mensah, the deputy minister of health, was another well-known victim. Jerry Ahmed Shab beat her in the Weija Gbawe constituency, garnering 786 votes to Mensah’s 361 votes.

These shocking losses rocked the NPP and prompted concerns about the mood of voters and the makeup of the party going forward.

Financial analyst Isaac Nyarko Boamah defeated Minister of Public Enterprises Joseph Cudjoe in the Effia primary in the Western Region.

With 637 votes, Sheila Bartels was defeated by Akua Afriyie, who received 756 votes, in the Ablekuma North poll.

Below is the full list of all incumbent NPP MPs who participated in Saturday’s primaries

AHAFO REGION

Asunafo North: Evans Bobie Opoku – Retained

Tano North: Freda Prempeh – Lost

Asutifi North: Patrick Banor – Retained

 

ASHANTI REGION

Adansi Asokwa: KT Hammond – Retained

Afigya Kwabre North: Collins Adomako Mensah-Retained

Afigya Sekyere East: Mavis Nkansah-Boadu – Retained

Asante Akim Central: Kwame Ayimadu-Antwi – Retained

Asante Akim North: Andy Kwame Appiah-Kubi – Retained

Asante Akim South: Kwaku Asante-Boateng – Retained

Asokwa: Patricia Appiagyei – Retained

Atwima Kwanwoma: Kofi Amankwa-Manu – Retained

Atwima Mponua: Isaac Kwame Asiamah – Lost

Atwima Nwabiagya South: Emmanuel Agyei Anhwere – Lost

Bantama: Francis Asenso-Boakye – Retained

Bosome Freho: Akwasi Darko Boateng – Lost

Juaben: Ama Pomaa Boateng – Lost

Kwadaso: Kingsley Nvarko – Retained

Mampong: Kwaku Ampratwum-Sarpong – INJUNCTED

Manhyia North: Akwasi Konadu – Retained

Manhyia South: Matthew Opoku Prempeh – Retained

Nyiaeso – Dr. Stephen Amoah – Retained

Manso Adubia: Yaw Frimpong Addo – Retained

Manso Nkwanta: George Kwabena Obeng Takyi – Lost

Nsuta Kwamang Beposo: Adelaide Ntim – Retained

Obuasi East: Patrick Boakye-Yiadom – Retained

Obuasi West: Kwaku Agyemang Kwarteng – INJUNCTED

Odotobri: Emmanuel Akwasi Gyamfi – Lost

Offinso North: Ntim Augustine Collins – Lost

Old Tafo: Vicent Ekow Assafuah – Retained

Subin: Eugene Boakye Antwi – Lost

 

GREATER ACCRA REGION

Bortianor Ngleshie Amanfrom: Sylvester M. Tetteh – Retained

Dome Kwabenya: Sarah Adwoa Safo – Lost

Ablekuma North: Sheila Bartels – Lost

Ayawaso Central: Henry Quartey – Retained

Anyaa Sowutuom: Dickson Adomako Kissi – Rejected

Ablekuma West: Ursula Owusu-Ekuful – Retained

Amasaman: Akwasi Owusu Afrifa-Mensah – Lost

Tema Central: Yves Hanson-Nortey – Lost

Weija Gbawe: Tina Gifty Naa Ayeley Mensah – Lost

Trobu: Moses Anim – Lost

 

CENTRAL REGION

Mfantseman: Ophelia Mensah – Retained

Hemang Lower Denkyira: Bright Wireko-Brobby – Lost

Abura Asebu Kwamankese: Elvis Morris Donkoh – Lost

Gomoa Central: Naana Eyiah – Retained

Awutu Senya East: Mavis Hawa Koomson – Retained

Agona West: Cynthia Mamle Morrison – SUSPENDED

 

BONO REGION

Berekum West: Kwaku Agyenim Boateng – Retained

Dormaa Central: Kwaku Agyeman Manu – Retained

Berekum East: Nelson Kyeremeh – Retained

Sunyani West: Ignatius Baffour Awuah – Retained

 

WESTERN REGION

Tarkwa-Nsuaem: George Mireku Duker – Retained

Kwesimintsim: Prince Hamid Armah – Retained

Sekondi: Andrew Kofi Egyapa Mercer – Retained

Efia: Joseph Cudjoe – Lost

Shama: Samuel Erickson Abakah – Lost

Mpohor: John Kobin Abbam Aboah Sanie – Retained

Takoradi: Kwabena Okyere Darko-Mensah – Retained

 

EASTERN REGION

Nsawam/Adoagyiri: Frank Annoh-Dompreh – Retained

Abirem: Osei John Frimpong – Lost

Abuakwa North: Gifty Twum-Ampofo – Lost

Ofoase/Ayirebi: Kojo Oppong Nkrumah – Retained

Kade: Agyare Alexander – Retained

Lower West Akim: Charles Acheampong – Retained

Asene Akroso Manso: George Kwame Aboagye – Retained

Nkawkaw: Joseph Frempong – Retained

Atiwa East: Abena Osei-Asare – Retained

Mpraeso: Davis Ansah Opoku – Retained

Akim Swedru: Kennedy Osei Nyarko – Retained

Suhum: Kwadwo Asante – Lost

Fanteakwa South: Kofi Okyere-Agyekum – Lost

Fanteakwa North: Kwabena Amankwa Asiamah – Lost

Achiase: Kofi Ahenkorah Marfo – Retained

 

BONO EAST REGION

Pru West: Jalulah Pambiin Stephen – Retained

UPPER WEST REGION

Sissala East: Amidu Chinnia Issahaku – Retained

 

NORTH EAST REGION

Walewale: Lariba Zuwera Abudu

NORTHERN REGION

Zabzugu: Jabaah John Bennam – Lost

Nanton: Mohammed Hardi Tufeiru – Retained

Yendi: Umar Farouk Aliu Mahama

Mion: Musah Abdul-Aziz Ayaba

SAVANNAH REGION

Daboya-Mankarigu: Mahama Asei Seini –

Salaga North: Alhassan Abdallah Iddi –

 

WESTERN NORTH

Bibiani-Anhwiaso Bekwai: Alfred Obeng-Boateng

Sefwi Akontombra: Djornobuah Alex Tetteh

Akosua Boatemaa

I'm Yours Truly, Blogger Akosua Boatemaa. I'm here to feed Your eyes and Ears with Authentic News Updates.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button

Adblock Detected

Please turn off your Ads Blocker to better serve you and provide you with the best.